22 04 2011

İzmir kitap Fuarı'nın onur konuğu Refik Durbaş

İzmir kitap Fuarı'nın onur konuğu Refik Durbaş

TÜYAP İzmir Kitap Fuarı, bugün kapılarını 16. kez açıyor. TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım Anonim Şirketi ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlik, 24 Nisan'a dek Uluslararası İzmir Fuar Alan'nda okuyucularla yazarları bir araya getirecek.

Cumhuriyet

 

İzmir Büro- 340 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımının olacağı fuarda, konferans, söyleşi, panel, şiir dinletisi gibi 130 farklı etkinlik yapılacak. Yüzlerce yazar okurlarıyla imza günlerinde buluşacak. Etkinliğin onur konuğu şair-yazar Refik Durbaş olacak. Etkinlikler kapsamında Ara Güler’in 60 yıllık sanat yaşamından seçkilerin yer aldığı “Eller ve Yüzler” başlıklı fotoğraf sergisi açılacak. Bu yıl 100. yaşı kutlanan Rıfat Ilgaz’ın yaşamının çeşitli dönemlerine ait fotoğrafları, kitap kapakları ve el yazılarının bulunduğu “Rıfat Ilgaz 100 Yaşında” sergisi de fuar katılımcılarına sunulacak.

Fuarda ayrıca, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarım Fakültesi öğrencilerince “TÜYAP Kitap Fuarı Sergileme Sistemleri”, Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği-Homur Mizah ve Karikatür Grubu tarafından 12 Eylül askeri darbesinin 30. yılında “Besleyenler ve Beslenenler” karikatür ve Heyamola Yayınları tarafından “İzmir’im” sergileri açılacak.

Fuara ilişkin açıklamada bulunan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal, “Ahmet Şık’ın kitabının basılmadan yok edilmesine yönelik tepkilerimizi koyduk. Konunun uluslararası alanda duyulması için verdiğimiz çaba sonuç buldu” dedi.
 

Diziler okutuyor

2000’li yıllardan itibaren kitap üretiminin arttığına dikkat çeken Celal, görsel medya ve televizyon dizilerinin de özellikle edebiyat kitaplarına ilgiyi arttırdığını söyledi. Celal, “Televizyon dizileri olan edebiyat uyarlamaları kitap satışlarına olumlu etki yaptı. Dizilerin başkahramanlarının kitap okurken görülmesi ve kitabın adının bir şekilde ekrana yansıması satışlar açısından önemli bir etki yapıyor” diye konuştu.
 

Cumhuriyet Kitapları

Fuar kapsamında 2 No’lu salonda 206 numaralı stant yer alacak. Cumhuriyet Kitapları’nda gazetemiz yazarları okurlarıyla buluşma olanağı yakalayacak. Bugün, Çetin Yiğenoğlu, 13.30 - 14.30, Ataol Behramoğlu, Ümit Zileli ve İlhan Taşcı 14.30 - 15.30 saatleri arasında kitaplarını imzalayacak.

Sevgi Özel, yarın saat 12.00’de “Politikacı Ne Okur, Nasıl Okur?” başlıklı söyleşiye katılacak, ardından Zekiye Yüksel’le birlikte 13.15 -14.15 saatleri arasında kitaplarını imzalayacak. 14.30 - 15.30 saatleri arasında Hikmet Çetinkaya ve Serdar Kızık, Cumhuriyet Kitapları’nda okuyucularla buluşacak.

16 Nisan 2011 

23
0
0
Yorum Yaz