02 03 2012

GÜNLÜKTEN: NEREDEN NEREYE / ALİ ŞAHİN

 

GÜNLÜKTEN: NEREDEN NEREYE

ALİ ŞAHİN

 

Nereden nereye?.. Yıl 1970, aylardan ağustos. Öğretmen okulunu yeni bitirip 1 temmuz1970 de diplomamızı almış, 31 Temmuzda da kur’a ile Araç ilçesinin Olucak Köyü İlk Okulu Müdür Yetkili Öğretmeni olmuşuz. Peşimde babam yaşlarında bir amca, ille becayiş yapalım diye dolanıp duruyor: O’nun da kızına kurada Tosya’nın Gökçeöz Köyü çıkmış, benim çektiğim köy ise kendi köyleriymiş; kızının peşinden gidecek kimseleri yokmuş, zor durumdalarmış, falan filan.. O gece geç olduğu için ertesi gün konuyu görüşmek için Kastamonu’ya gelmeye sözleşip Taşköprü’ye dönüyorum.

 

Kendi köyleri ise bana rahat vermeyecekleri gibi bir düşünce yanında haritaya baktığımda Gökçeöz’ün Kastamonu –Tosya yoluna yakın olduğunu bize ise ulaşımının Çiftlik üzerinden traktörle de kısa süre alacağını düşünüp, olur diyorum Olucaklı’ya. Dilekçeleri veriyoruz karşılıklı ama öğretmen kız yok piyasada. Hala o bayan öğretmen hakkında bir bilgi edinemedim, iyilik mi yaptım kötülük mü bilemiyorum: belki de babası onu köyden bir akraba ile falan da evlendirdi, yaşamını o köyde tamamlamak zorunda kaldı, bana hep beddua etti.

 

31 Temmuz 1970de Gökçeözde göreve başladığıma göre, bu kura vb olaylar, belki de ayın 27-28inde oluyor.. 31 Temmuzda Tosya’da göreve başlıyorum. İlk öğretmenlik, ilk heyecan. 11 Eylül 2006 günü Taşköprü’den kalkıp küçük kızımın öğretmenliğe başlaması için Ankara’ya geliyor, İl Milli Eğitimden evraklarımızı alıp Haymana’nın yolunu tutuyoruz. İlk öğretmenlik heyecanını üçüncü kez yaşıyorum: İkincisini de Büyük kızımla Isparta’da 15 güne yakın kararnamenin gelişini bekleyerek daha önce yaşamıştım... Sonra da Senirkent Turan İlkokulunda göreve başlatıp dönmüştüm, küçük kızımla. Bu 11 Eylülde o küçük kız büyümüş, öğretmen olmuş ve göreve başlayacak.. Böyle bir duygu sarmalı içinde Haymana’da önce Çok Programlı Liseyi, sonra Milli Eğitimi arıyoruz, öğle paydosu olduğundan öğretmenevine gidip yemeklerimizi yiyor, odamızı bulup eşyalarımızın bir kısmını yerleştiriyoruz. Caddelerde bir 12 Eylül afişleri görüyorum, Haymana’nın Kurtuluşu imiş. Ve burada ilk kez bu yıl kutlanacakmış.. Nasıl işse, daha önce Polatlı’da yapılan etkinlikleri bu yıl buraya da taşınmış. Çılgın Türk Turgut Özakman da konferans için gelecekmiş yarın.

29
0
0
Yorum Yaz